Hatmi çiçeğinin yararları ve zararları nedir?

Hatmi çiçeğinin yararları nedir?Kalınca, oval, tırtıklı ve beyazımsı yeşil renkli bu yapraklar yazın ortaya çıkar. Bilhassa öksürük ve bukofaringeal iltihapların tedavisinde kullanılırlar. Çiçekler ebegümeci ile aynı şekle haizdir, sadece daha minik ve nefes pembemsi beyaz renktedir.
Gövdeler öldüğünde sonbaharda yırtılan kökler geniş ve silindiriktir, su ile temas ettiğinde şişen yapışkan bir madde olan oldukca oranda müsilaj ihtiva eder. Müsilaj, suda bir kaynatma ile elde edilir ve soğuduktan sonrasında çökelerek yarı saydam bir araç-gereç oluşturur.
-Kökler, kuru öksürük ve sindirim bozukluklarını yok etmede etkili özelliklere haizdir.
-Profesyonellere nazaran, iltihaplanma ve çıban, egzama ve sedef hastalığı şeklinde cilt hastalıkları üstünde de mühim tesirleri vardır. -Kökte bulunan polisakkaritler (ramnogalacturonans) tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırarak epitel hücreleri üstünde tesir eder. Ek olarak, bu bileşenler doku yenilenmesini uyarır.
-Hatmi yapraklarının ve çiçeklerinin de öksürük bastırıcı özellikleri vardır. Etken bileşenler esas olarak ağız ve boğaz iltihabının tedavisinde yer alır.
Çiçek ek olarak devamlı ve akut ülserleri hafifletmeye destek olan özelliklerle de tanınır . Ek olarak müsilajlar ister köklerden ister yapraklardan gelsin, sindirim üstünde yararlı bir etkiye haizdir.
Hatmi çiçeğinin zararları nedir?
Hatmi antitüsif (farenjit tedavisi), yumuşatıcı, yumuşatıcı ve kayganlaştırıcı özellikler veren müsilajdır. Geleneksel tıpta kök, sistit (mesane iltihabı), dizanteri ve ishal tedavisinde oldukca yararlı olabilir. Kökler kaynatıldıktan sonrasında da yenebilir. Köklerini soyarak da hatmi ezmesi elde edebilirsiniz. Hatmi ezmesi şekerlemelerde kullanılır, Sipesifik bir ziyanı olmamakla beraber dozunda tüketmek gerekir.
Hatmi çiçeği ne işe yarar?Nemli bölgelerde rahatça yetişen hatmi çiçeği, Akdeniz iklimini sever. Çiçekler tamamen olgunlaştıktan sonrasında yağın alındığı kullanım alanlarına nazaran toplanır ve kurutulur. Solunum bozukluğunu düzenler.
-Kuru öksürük tedavisinde kullanılır.
-Mide ve sindirim sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir.
-Enfeksiyonların giderilmesinde oldukca mühim rol oynar.
-Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
-Etkili bir ağrı kesicidir.
-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
-Vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı korur.
-Böbrek iltihabını ortadan kaldırır.
-İdrar söktürücü olarak kullanılır.
-Prostat iltihabını ortadan kaldırır.
-Sinüzit tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir.
-Stresi azaltarak uykusuzluğa iyi gelir.
-Sivilce ile mücadelede etkilidir. Bilhassa gençlerin en büyük sivilce problemi olan erişkinlik döneminde hatmi çiçeğinin yararları sayılmaya devam ediyor. Yulaf lapası haline getirilen hatmi çiçeği akneye uygulandığında tesiri hızla ortaya çıkar.
Hatmi çiçeği diş sağlığı için oldukça yararlı bir bitkidir. Diş eti ve diş iltihabından muzdarip olanlar hatmi çiçekleri kullanabilirler.
Hatmi çiçeği iyi mi tüketilmeli?
Hatmi, nebat çayı olarak kullanılabilir. Dahili kullanım için, profesyoneller bir litre infüzyon hazırlamak için 10 g (yapraklar, kökler yada çiçekler) almanızı önerir. Hatmi çiçeği özünün, sıçanlarda akut yada kronik iltihabı azalttığı ve ülser önleyici özelliklere haiz olduğu gösterilmiştir. Bu ekstrakt, organlar üstünde, bilhassa karaciğer üstünde toksik etkisinde bırakır göstermez.
Hatmi, bilimsel olarak kanıtlanmadan bazı oral ilaçların emilimini azaltabilir. Şüpheniz var ise, ilacı, demir takviyelerini yada tanen bakımından varlıklı ürünleri (mesela şarap, çay) almadan birkaç saat ilkin yada sonrasında tüketmeniz tavsiye edilir. Son olarak, 3 yaşın altındaki çocuklarda öksürük ve irin tedavisinde hatmi tavsiye edilir. Kullanılacak miktar mevzusunda tabip tavsiyesi esas alınacaktır.

Son Dakika Haberler